Časté dotazy
Je nutné, abych se přeobjednal z domluveného termínu pokud mám zdravotní obtíže?
Ano, v případě zdravotních obtíží (bolest v krku, rýma, kašel nebo opar na rtu), Vás prosíme o včasnou omluvu předem. Mohl byste nakazit ošetřující personál či jiné pacienty, ztížit či znemožnit ošetření a v nejhorším případě zkomplikovat hojení. Včasným přeobjednáním uvolníte místo jinému pacientovi.
Jak dlouho nesmím na novou výplň kousat?
U bílých výplní je možno jíst hned, ale zub by se neměl hned naplno zatížit. U provizorních cementů a amalgámových výplní by se nemělo jíst dvě hodiny, aby se předešlo jejich poškození. Pokud bylo ošetření provedeno ve znecitlivění injekcí a okolní oblast stále necítíte, dejte pozor na pokousání. Děti je nutné po injekci minimálně 2-3 hodiny kontrolovat, aby se nekousaly do tváře nebo do rtů, které mají „umrtvené“. Nápoje můžete konzumovat bez omezení.
Jsou nějaká omezení po nacementování korunky nebo můstku?
Po nacementování je nutno vyvarovat se dvě hodiny jídlu. Mohlo by dojít k uvolnění nebo posunu korunky či můstku. Nápoje můžete konzumovat bez omezení.
Dnes jsem byl na čištění kořenových kanálků. Po odeznění injekce mě zub stále bolí, je to normální?
Ano, dva dny po ošetření může být zub citlivý nebo i bolestivý, bolest na skus může přetrvávat i pět dnů po ošetření. Pro její utišení užijte běžně dostupné léky (nejlépe Ibalgin, Ibuprofen apod.) dle příbalového letáku a svých omezení. V případě stupňování bolesti, tvorby otoku, zvýšené pohyblivosti zubu nebo teplotě nás kontaktujte.
Mám novou výplň. Po odeznění injekce je zub citlivý, je to normální?
Ano, po ošetření hlubokých kazů může být zub citlivý na studené. Tato citlivost může přetrvávat několik týdnů, časem se postupně zmírňuje. V případě stupňování bolesti, záchvatech bolesti nebo bolesti, která znemožňuje spánek nás kontaktujte. Pro utišení bolesti užijte běžně dostupné léky (nejlépe Ibalgin, Ibuprofen apod.) dle příbalového letáku a svých omezení.
Jsou nějaká doporučení před vytržením zubu?
Je dobré se na termín objednat tak, abyste po zákroku nemusel vykonávat žádnou namáhavou fyzickou aktivitu. Před samotným zákrokem se najezte a napijte. Užijte dlouhodobě užívané léky beze změny dávkování. Informujte nás prosím, pokud berete léky ovlivňujících krevní srážlivost (léky na ředění krve) nebo trpíte vážným onemocněním, které by mohlo ovlivnit výkon nebo hojení rány.Vyčistěte si zuby ráno i před zákrokem a nejlépe vypláchněte dezinfekčním roztokem – ústní vodou. Mějte doma připravené polštářky ke chlazení a léky na tišení bolesti (Ibalgin, Ibuprofen apod.).
Co se smí a nesmí po vytržení zubu?
V den výkonu se nesmí vyplachovat, je potřeba být v klidu, nekouřit, nepít větší množství alkoholu a vyvarovat se teplým místům (např. sauna). Bolest je vhodné tlumit běžně dostupnými léky (Ibalgin, Ibuprofen apod.) dle příbalového letáku a svých omezení. První prášek můžete užít ještě před odezněním injekce.
Doporučuji první dva dny studený obklad na tvář (vždy na cca. 20 minut a pak 20 minut pauza). Chlazení je prevencí proti bolesti i tvorbě otoku. Nelekněte se, pokud se druhý den ráno otok zvětší. Maximum otoku může být až 2. den po vytržení.
Pít můžete ihned, jíst je vhodné až 1-2 hodiny po zákroku. Dejte si spíše něco studenějšího a měkčího. Opatrně čistěte zuby 2 x denně kolem, do rány nezasahujte ani se z ní nic nesnažte odstranit. Vyplachovat ránu můžete až od 2. – 3. dne po vytržení.
Pokud začne z rány krvácet, srolujte kapesník, přiložte na ránu, skousněte a podržte ve skusu přes kapesník několik minut. V případě, že krvácení nelze zastavit, vyhledejte lékaře.
Jestliže i po několika dnech bolest nepolevuje, cuká v ráně, okolí rány je sytě červené, máte teplotu, je potřeba nás kontaktovat.
Mám novou protézu, ale nemůžu ji nosit, protože mě tlačí a mám od ní „odřené“ dásně. Co mám dělat?
Je potřeba navštívit svého zubního lékaře, aby Vám protézu ubrousil. Je normální, že nová protéza po nasazení začne na některém místě tlačit a je potřeba ji (i několikrát) zabrousit. Adaptace na novou protézu trvá cca. 2 měsíce.
Co mám dělat, když mě začal náhle intenzivně bolet zub?
Je potřeba přijít ráno do 8:30 hodin k zubnímu lékaři. Pacienti s bolestí jsou ošetřováni až na výjimky (malé děti, těžký zdravotní stav) v pořadí, ve kterém přijdou. Zdůrazňujeme, že čas na pacienty s bolestí je vyhrazen ráno na začátku ordinační doby. V tuto dobu jsou objednávány převážně preventivní prohlídky a s pacienty s bolestí se počítá. Můžete přijít bez objednání, ale je vhodné nám dopředu zavolat. Vezměte si s sebou něco na zkrácení dlouhé chvíle. Počítejte s tím, že budete muset počkat, než se ošetří objednaní pacienti.